Jdi na obsah Jdi na menu
 


Agility závody

29. 9. 2006

Jak probíhají závody v agility

Možná jste už někdy viděli ukázky agility. Ale jak vlastně takové závody doopravdy probíhají a co vlastně znamenají ty podivné názvy běhů, co se hodnotí?

Pejsci jsou na základě kohoutkové výšky  zařazeni do příslušné  výškové kategorie. Kategorie jsou tři.

Small  - S  - do 34,99 cm kohoutkové výšky

Medium – M – od 35 do 42,99 cm kohoutkové výšky

Large – L – nad 43 cm kohoutkové výšky

 Před prvním závodním během je každý pejsek přeměřen rozhodčím a je mu vydán výkonnostní průkaz. To je knížečka, do které se zapisují veškeré výsledky Zkoušek (vysvětlím později) v celé společné závodní kariéře. Tým tvoří vždy psovod a pes, takže pokud dojde ke změně psovoda, je vydáván i nový výkonnostní průkaz.

 

Ještě před samotným během  čeká psovody prohlídka parkuru. Rozhodčí postaví parkur a vyzve závodníky k prohlídce. Zpravidla se prohlídka dělí podle kategorií (např. prohlíží najednou všichni Small, po nich všichni Medium atd...). Během prohlídky je vašim úkolem projít si trať hezky bez psa (ten na parkur nesmí) a zapamatovat si kudy a jak pejska povedete. Pro nezúčastněného pozorovatele je prohlídka parkuru nesmírně komická. Mnohdy 20 – 30 lidí pobíhá mezi překážkami a volá na imaginárního psa vpřed hop, ke mně, stůj... no blázni na výletě :-). Jenže, každý kdo si někdy zkusil proběhnout parkur složený z 20 překážek ví, jak moc je prohlídka důležitá. Překážky sice mají čísla, ale až poběžíte naostro se psem určitě nebudete mít čas čísla sledovat. Zkušený závodník si během prohlídky trať doslova odkrokuje, najde si krizová místa a zváží kudy povede nejjistější cesta k cíli.

Zkouška

Zkouška je  běh kde se obtížnost trati řídí výkonností psa. Parkur může obsahovat všechny  dostupné překážky, které povoluje řád agility. Ve zkoušce se hodnotí nejen absolutní pořadí pejska, ale i jeho jednotlivý výkon. Na základě dosaženého počtu trestných bodů dostává známku (výborný, velmi dobrý, dobrý a bez ohodnocení) .  Získané známky slouží jednak k vaší orientaci ( jestli se pejsek zlepšuje) jednak k postupu do vyšších tříd. Výsledek v každé zkoušce se zapisuje do výkonnostního průkazu.

Začínáte v kategorii A1, pokud zaběhnete 3x  běh hodnocený jako výborný - tj. max. s 5 trestnými body, smíte v této kategorii závodit ještě rok. Poté musíte přestoupit do vyšší kategorie A2.

V kategorii A2 můžete zůstat doživotně, pokud se vám však podaří zaběhnout 3x zkouškový parkur bez chyby a ještě se umístit do třetího místa můžete (ale nemusíte) přestoupit do nejvyšší kategorie A3.

Možnost startu v kategorii A3 získáváte pouze na jeden rok, chcete-li v ní závodit i nadále, musíte svoji pozici obhájit - tj. opět zaběhnout zkoušku 3x bez chyby do 3. místa. Pokud se vám to nepodaří, sestupujete opět do kategorie A2. V případě, že se udržíte v této kategorii po 3 roky, stává se váš pejsek doživotním šampiónem A3 a tento titul se mu píše ke jménu.

 Platí pravidlo, čím vyšší třída, tím vyšší obtížnost parkuru.

 

Agility

Agility je otevřený závod pro všechny bez rozdílu výkonnosti. Dříve se používalo označení Open  se kterým se můžete ještě dost často setkat.  Agility může obsahovat veškeré povolené překážky a je jen na rozhodčím jakou trať postaví.

Agility se liší od Jumpingu tím, že obsahuje tzv. zonové překážky. Jsou tři - ačko, kladina a houpačka. Možná jste si všimli, že psovodi věnují zvláštní pozornost barevně odlišeným koncům techto překážek a při vzájemných diskuzích rozebírají, zadli zona byla či nebyla. O co jde? Zonové překážky mají koncové části barevně odlišené - to jsou tolik obávané zony. Pes při překonávání překážky musí na tyto odlišené části šlápnout, jinak získává 5 trestných bodů.

Obrazek

A takhle to vypadá, když pes zonu odskočí. Jak je vidět, hravě to zvládne i prcek jako Rex. Takže tohle byla chyba za 5  trestných.

Jumping

I v Jumpingu si máte většinou možnost změřit síly se všemi pejsky vaší výškové kategorie. Tratě Jumpingu neobsahují zonové překážky (houpačka, kladina, áčko). Jinak zde platí stejná pravidla jako pro Agility.

 Hra

Na některých závodech je soutěžní program doplněn i o hru.  Vzhledem k tomu, že se jedná čistě o doplňkovou  soutěž, mohou si na vás pořadatelé vymyslet pěkné kulišárny. Hry dost často nejsou o opravdovém zápolení, ale mají diváky i soutěžící spíš pobavit. 

Obrazek

Tahle hra byla zvláště vypečená. Část parkuru totiž místo psů překonávali páníčci. Ale nebojte se, takhle se běžně opravdu neběhá.

 

 Něco málo k pravidlům

 Podrobné znění pravidel najdete na stránkách Klubu agility ČR, takže jen základy. Vaším cílem je překonat trať v co nejkratším čase a pokud možno bez  trestných bodů. Trestné body získáváte po pěti a to za:

Chyby – chybu ohlašuje rozhodčí zdviženou rukou s otevřenou dlaní. Chyba je např. shozená laťka, nešlápnutá zona nebo dotek při dálce. Chyb můžete na parkuru udělat kolik chcete.

 

Odmítnutí – to rozhodčí ohlašuje zdviženou rukou sevřenou v pěst. Odmítnutí nejčastěji je, když pejsek vybočí ze směru a nepřekoná překážku nebo když vynechá tyčku ve slalomu. Odmítnutí se musí opravovat. Pokud by pejsek pokračoval dál, bude při překonání následující překážky diskvalifikován. Počet odmítnutí je omezen – v průběhu jednoho parkuru smí pejsek odmítnout nejvýše třikrát, pak následuje diskvalifikace.

 

Trestné body lez nasbírat také za překročení časového limitu, který určí rozhodčí dle náročnosti tratě.

 

Diskvalifikace – k diskvalifikaci dochází jednak při třetím odmítnutí překážky, když pejsek překoná jinou překážku než která byla určena nebo také při porušení některých soutěžních pravidel. například – pejsek nesmí mít žádnou výstroj, takže pokud mu zapomenete sundat obojek, je to diskvalifikace. Nesmíte nic držet v ruce a nesmí z vás nic padat – pokud vám např. z kapsy vypadne hračka, jste diskvalifikováni. A to nemluvím o tom, že by jste se např. k pejskovi chovali hrubě, ale to doufám nehrozí.

V konečném pořadí se pak řadí dle času nejdříve pejsci bez trestných bodů a až za nimi ti, kteří trestné body nasbírali. Vyhrává tedy ten nejpřesnější a nejrychlejší.

 

Možností jak udělat chybu nebo být diskvalifikován je mnoho, takže doporučuji prostudovat řád agility.