Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak začít s agility

29. 9. 2006

Jak    Jak začít

Agility je opravdu hezký sport, takže pokud máte jen trochu možnost zkuste to. Pro začátek je opravdu nejtěžší rozhodnout se, nalézt vhodný cvičák, kde se agility cvičí a říct si – dnes se tam zajdu podívat. Můžete s pejskem i bez psa, jen se podívat, jak takový výcvik vypadá. Poradit se zdali mají zvláštní hodiny pro začátečníky či jestli cvičí všichni dohromady. Tady záleží spíš na tom, o jak velký cvičák se jedná. Je pravda, že zvláštní začátečnické hodiny si všude dovolit nemohou.  Zpočátku je dobré jít se na cvičák s pejskem jen tak podívat. Sami uvidíte, zdali se nejdříve potřebuje postupně seznámit s novým prostředím nebo jestli je na cvičáku hned jako doma. Některý pejsek se potřebuje okoukat, jiný hned chce zkoušet to, co vidí u ostatních. Je to individuelní a o budoucnosti to pramálo rozhoduje. Naopak uspěchaný začátek může leccos pokazit.

Na závody můžete s pejskem nejdříve v 18 měsících, ale s výcvikem můžete začít podstatně dříve nebo později. S štěnětem můžete začít cvičit po absolvování základní sady očkování. S dospělým psem kdykoliv. Obojí má své výhody i nevýhody. Štěňata se pro agility zpravidla rychle nadchnou, dříve naváží kontakty s ostatními psy, ale je potřeba počítat s jejich nesoustředěností a rozjíveností, která ke štěňatům prostě patří. U dospělého psa již můžeme vycházet z toho co umí, je klidnější a soustředěnější, ovšem do psí smečky nezapadne tak rychle a ne všechny překážky považuje za důvěryhodné. Jednoduše řečeno, pokud chcete agility zkusit na nic nečekejte, najděte nejbližší cvičák a hurá do toho, protože agility je prima zábava pro pána i psa.

Co s sebou na agility

Pochopitelně psa, bez toho by to nešlo. Pak vodítko a obojek. Pokud pejskovi vadí obojek, je možné použít ploché předváděcí vodítko. Důležité je, aby se pejsek cítil pohodlně. Vodítko vám zezačátku pomůže správně navádět pejska na překážky, ale časem pochopitelně začnete běhat bez něj.

Na cvičák se je potřeba také správně obléct. Cvičák není módní přehlídka, takže volte oblečení pohodlné (budete přece běhat) a hlavě takové, kterého Vám nebude líto. Počítejte s tím, že ze cvičáku se čistí rozhodně nedostanete. Pokud jde o kontakt s člověkem, požívají psi na cvičáku obrovské svobody. Pamatujte, že na cvičáku patříte jen a jen psovi, takže ho nelze neustále okřikovat,že vás ušpiní. Otázka bahna na vašem oblečení musí jít jednoduše stranou, takže žádné zánovní oblečení. Většinou i to, které běžně nosíte na psí procházky ve městě je příliš luxusní.  Vzhledem k tomu, že se při agility i dost naběháte, je potřeba se správně obout. Obyčejné kopačky nejsou nijak závratnou investicí, ale mohou Vás ušetřit mnoha nepříjemných pádů na kluzké trávě.

Ne na každém cvičáku je k dispozici voda, proto je často potřeba pamatovat i na ni.

Další důležitou součástí výbavy jsou motivace a odměny. Nějak musíte pejskovi vysvětlit, co po něm chcete a za snahu ho patřičně odměnit. Tady hodně záleží na povaze pejska. Pro některého je ideální motivací či odměnou oblíbená hračka, jiný dá přednost žrádlu. Většinou se kombinuje obojí. Pokud má Váš pejsek nějakou oblíbenou hračku, pro kterou by udělal všechno na světě, tak ji určitě nezapomeňte doma.  Mezi agiliťáky  jsou velmi oblíbené přetahovací balónky na šňůrce, ale třeba našeho psa tahle hračka vůbec nezaujala.  Rexovo heslo je, pokud to nepíská, nezajímá mě to. Pokud i Váš pes miluje pískací hračky vyberte nějakou s hodně výrazným zvukem, která dobře upoutá psovu pozornost. Jako odměnu za dobře splněný úkol si pak s pejskem pohrajete. Spousta psů ale vyžaduje za odměnu něco na zub. Protože při agility odměňujete psa každou chvíli, stačí opravdu symbolická odměna, doplněná obrovskou radostí a pochvalou.

S nácvikem jednotlivých překážek Vám na cvičáku poradí. Možná si ze začátku budete připadat nemotorní a Váš pejsek Vám bude připadat nešikovný. Každý začátek je těžký nevadí, že Vám pejsek utíká, tváří se že nic nechápe a máte pocit, že tak jako ostatní nikdy běhat nebude. Pokud pejsek není ze cvičákového prostředí vysloveně vystresovaný určitě stojí za to vytrvat.